România, locul opt la Campionatul European de polo masculin
January 16, 2024

By
  • 23
  • 0

Echipa naţională masculină de polo a fost depășită de Serbia, scor 18-7, în partida de clasare finală pentru locurile 7-8.

Scorul pe reprize: 5-1, 3-2, 4-1, 6-3. Pentru România au marcat: Ionuţ Vrânceanu (2), Matei Luţescu, Andrei Ţepeluş, Andrei Neamţu, Silvian Colodrovschi şi Levente Vancsik, iar pentru sârbi au înscris: Dusan Mandic (4), Djordje Lazic (4), Strahinja Rasovic (3), Marko Radulovic (2), Radomir Drasovic (2), Nikola Jaksic, Nemanja Vico, Nikola Lukic.

Rezultatele naționalei noastre la Campionatul European din Croaţia sunt: 12-8 cu Olanda, 13-5 cu Slovenia şi 8-7 cu Slovacia (grupa D), 18-11 cu Georgia (play-off), 7-24 cu Spania (sferturile de finală), 11-18 cu Muntenegru (locurile 5-8) şi 7-18 cu Serbia (locurile 7-8).

România s-a clasat la European pe locul opt, faţă de locul zece, cum a fost la ediţia anterioară. Cea mai bună clasare a echipei naționale la Campionatul…