Șoc în lumea sportului. O atletă medaliată mondial, în vârstă de 21 de ani, s-a SINUCIS.
November 24, 2023

By
  • 23
  • 0

Atleta suedeză Emilia Brangefalt, în vârstă de 21 de ani, s-a sinucis, la scurt timp după ce a fost diagnosticată cu probleme cardiace, fapt ce nu i-a mai permis să participe la competiții.

Sportiva a câștigat medalia de bronz la Campionatul Mondial de Trail (alergare pe poteci, în special prin pădurile din zonele de munte) din 2022. Anul acesta, ea s-a clasat pe locul cinci în cursa campionatului mondial de la Innsbruck.

Tânăra a fost forțată să ia o pauză prelungită de la acest sport după ce a fost diagnosticată cu probleme cardiace, notează Daily Mail.

„Corpul meu este super stresat, deși i-am oferit atât de multă dragoste”

Într-o postare distribuită pe contul ei de Instagram pe 4 noiembrie, Brangefalt a detaliat dificultățile pe care le-a suferit atât fizic, cât și psihic după ce a fost forțată să stea departe de sport.

„Doar să faci o plimbare este dureros acum”, a scris Brangefalt. „Am fost la spital și m-a văzut…