CM Rugby 2023: Campioana en-titre completează tabloul semifinalelor
October 15, 2023

By
  • 20
  • 0

Africa de Sud a mai făcut un pas către apărarea titlului mondial cucerit în 2019, după ce a obținut calificarea în semifinalele Campionatului Mondial de Rugby. Aceasta a învins gazda Franța, scor 29-28.

Naționala de rugby a Africii de SudFoto: Icon Sport / ddp USA / Profimedia

Africa de Sud a învins Franța în sferturile CM de Rugby 2023

Gazda turneului final mondial a fost eliminată în sferturile competiției, asta deși a condus aproape tot jocul.

Selecționata antrenată de Fabien Galthié a condus la pauză cu scorul de 22-19, după o primă repriză foarte animată.

Francezii au spart gheața prin eseul reușit de Baille (min 4), însă africanii au dat replica 4 minute mai târziu, prin Arendse.

Mauvaka (min 22) și Baille (min 31) au mai reușit câte un eseu pentru Franța în prima parte, iar pentru campioana en-titre a ieșit la rampă de Allende (min 18) și Kolbe (min 26).

În a doua repriză, jocul a fost la fel de disputat, însă mai mult…

Citeşte mai mult

Prev Post

Ciolacu îi ceartă pe românii care au continuat să meargă în Israel: Să înțelegem că acolo e război. Nu putem face pelerinaj

Next Post

Iohannis: Acest atac terorist asupra Israelului este, evident, în sprijinul Rusiei