Europa League: Lista completă a echipelor calificate / Rezultatele serii
December 14, 2023

By
  • 20
  • 0

Grupele UEFA Europa League s-au încheiat, iar Bayer Leverkusen este echipa care merge mai departe cu maxim de puncte, după 6 victorii din 6 meciuri. Union SG a produs surpriza serii și a învins Liverpool cu scorul de 2-1.

UEFA Europa LeagueFoto: Mikolaj Barbanell/SOPA Images / Shutterstock Editorial / Profimedia

Bayer Leverkusen, parcurs fără greșeală în Grupa H – Union SG a învins-o pe Liverpool

Bayer Leverkusen a încheiat grupele Europa League cu a șasea victorie, după ce a învins pe teren propriu Molde.

Formația antrenată de Xabi Alonso s-a distrat contra norvegienilor și a câștigat cu scorul de 5-1.

Patrik Schick a deschis scorul în minutul 6, iar până la pauză, gazdele au mai punctat de două ori prin Tapsoba (min 22) și Ellingsen (min 25, autogol).

În a doua repriză, Hlozek a punctat pentru 4-0 (min 60), iar Mbamba a înscris și el (min 70) pentru nemți.

Pentru oaspeți, a marcat Kitolano (min 75).