Ofensiva Hamas provoacă o explozie de solidaritate în lumea arabă: „La ce vă așteptați de la palestinieni? Să fie uciși în fiecare zi și să nu facă nimic?!”
October 11, 2023

Ofensiva lansată de palestinienii din Hamas împotriva Israelului a provocat un val de solidaritate în întreaga lume arabă, rețelele de socializare fiind înflăcărate de cuvântul la modă „potopul de la Al-Aqsa”, denumit astfel după atacul fără precedent care a făcut sute de morți, potrivit AFP.

Proteste pro PalestinaFoto: Dita Alangkara / AP / Profimedia

În Liban, încă din primele momente ale ofensivei surpriză lansate sâmbătă, locuitorii au distribuit prăjituri în stradă și au dansat în cartierele din Beirut și din suburbiile sale sudice, un bastion al mișcării Hezbollah, precum și în taberele de refugiați palestinieni.

Un miting studențesc a avut loc, de asemenea, în fața Universității Americane din Beirut. „Este o cauză justă și noi îi susținem întotdeauna. Dacă nu putem purta arme, putem cel puțin să-i susținem”, a declarat Rim Sobh, un palestinian în vârstă de 18 ani.

În orașul Saida din sudul țării, care…

Mizele vizitei-fulger a lui Zelenski. Cât de importantă a fost prezența liderului de la Kiev în România | ANALIZĂ

Zelenski, despre discuția privind limba moldovenească. „Se va lua o decizie și toată lumea va fi fericită”