Iga Swiatek câștigă finala feminină de la Roland Garros. Poloneza ajunge, astfel, la al patrulea Grand Slam din carieră
June 10, 2023

By
  • 60
  • 0

Poloneza Iga Swiatek a câștigat titlul la Roland Garros după ce a învins-o în finală pe cehoaica Karolina Muchova (43 WTA), cu scorul de 6-2, 5-7, 6-4.

Ocupanta locului 1 în clasamentul WTA va primi pentru rezultatul său excepțional 2,3 milioane de euro, un premiu-record la Roland Garros.

Prin rezultatul de sâmbătă, Swiatek și-a apărat titlul câștigat anul trecut, astfel că ajunge la un total de patru titluri de Mare Șlem în cariera sa de până acum.

Totodată, ea devine a treia jucătoare din era Open care să câștige primele patru finale de Grand Slam în care joacă, după Monica Seles și Naomi Osaka.

Meciul a fost unul mai echilibrat decât se așteptau specialiștii, astfel că Muchova i-a pus destul de multe probleme liderului mondial.

Iga Swiatek este prima jucătoare de la Justine Henin încoace – anii 2005, 2006 și 2007, care câștigă de două ori la rând turneul de la Roland Garros, potrivit ProSport. Poloneza scrie istorie la doar 22…